מתחזקים: איך מניחים תפילין?

אחת המצוות היפות והחשובות ביותר ביהדות היא הנחת התפילין. מדובר על מצווה אשר חלקים גדולים בעם היהודי מחליטים לקיימה, לא רק אלו אשר נחשבים לדתיים במיוחד. הנחת התפילין מאפשרת לכל יהודי לפתוח את היום בתפילה לבורא עולם, להכיר לו טובה בקיומו ולמלא את המצברים הרוחניים לקראת היום החדש. המצווה מתחילה בגיל בר המצווה עם העלייה הראשונה לתורה ומלווה את האדם במשך כל חייו. אל המצווה הזו, מתלווה תשמיש קדושה מיוחד במינו – התפילין. יש תפילין של ראש ויש של יד ושניהם משמשים בכל הנחה. בתור סטודנטים, הנחת תפילין יכולה לעזור לכם הן בצד הרוחני דתי והן בצד המעשי. אם אתם לא מכירים מספיק את המנהג והייתם רוצים להתחיל להניח תפילין, המאמר הזה הוא בשבילכם.

הנחת תפילין נכונה

התפילין תשמיש קדושה מורכב אשר בנוי מקופסת עור אשר בתוכה נמצאות פרשיות קלף. התפילין יכול להיות עשוי באופן מהודר מבהמה גסה או בגרסה מוזלת וזמינה יותר – מבהמה דקה. הפרשיות נכתבות על ידי סופר סת"ם מוסמך אשר חייב להיות גם אדם דתי מאמין. הן נכתבות על גבי קלף אשר עשוי מעור בהמה טהורה. אם עבר זמן רב מאז הפעם האחרונה שהנחתם תפילין, המשיכו לקרוא מכיוון שחשוב להקפיד על  סדר הנחת תפילין נכון. הנה עיקר הדברים:

  • התעטפות בטלית – לפני הנחת התפילין יש להתעטף בטלית ולברך את הברכה הבאה: "בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְווֹתָיו וצוונוּ לְהִתְעַטֵּף בַּצִּיצִית."
  • התפילין הראשון שאנו מתחילים להניח הוא זה של היד. אנחנו עושים זאת בעודנו עטופים בטלית. את התפילין יש להניח על היד בה אתם לא כותבים. היד הזו נקראת גם 'היד הכהה'. מי שכותב בימין, יניח בשמאל וההיפך.
  • את התפילין יש להניח באופן כזה שלא תהיה חציצה בין העור שלו לעור של הגוף שלנו. מומלץ מאד להסיר תחבושות או פלסטרים מן העור, כמובן במידת האפשר בהתאם למצבכם הרפואי.
  • בשלב הזה אנחנו מיישרים את הרצועות ויוצרים קשר מהודק. מברכים "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם. אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהָנִיחַ תְּפִלִּין."

מתחזקים: איך מניחים תפילין?

  • עכשיו אנחנו יוצרים שתי כריכות על הזרוע באופן שתתקבל צורה אשר דומה לאות ש שהוא שם השם.
  • כורכים את רצועות היד שבע פעמים ולבסוף מוסיפים כריכה אשר נכנסת בין היד לבין הרצועות.
  • עכשיו מניחים לתפילין היד ועוברים להנחת תפילין הראש. לפי המנהג, יש לנשק את התפילין לפני ההנחה. צריך לוודא שאנחנו לא יוצרים חציצה בינו לבין הראש באמצעות הכיפה. את התפילין עצמו מניחים בקדמת הראש. את הקשר מציבים כך שיהיה שקוע מאחור, בעורף, שם ימצא הקשר. יש לוודא שהרצועות מונחות באופן ישר – סימן לכך הוא שהצד אשר צבוע באופן מבריק יהיה כלפי חוץ.
  • לסיום, חוזרים לכרוך את התפילין של יד. כורכים את הרצועה על האמה ואת מה שנותר מהרצועה על היד עצמה. המיקום של התפילין בסיום ההנחה צריך להיות בסמוך לשריר היד.

התפילות הנאמרות הן 'שמע' ותפילת שמונה עשרה. אלו נאמרות כאשר התפילין מונחות ומלופפות על היד והראש. למי שאין זמן, יכול באופן חד פעמי לומר רק את הקטע של פרשיית 'שמע ישראל'.

הנחה יומית של תפילין תזכה אתכם בהרבה. אם אתם סטודנטים אשר זקוקים למעט עזרה באתגרים הרבים הניצבים לפניכם, אין ספק שהתפילין יוכלו להיות מקום של כוח, של אמונה ומכאן גם של הצלחה בכל אשר תפנו ותבחרו לעשות.

המאמרים שלנו

נגישות