במה אפשר לעבוד בהייטק? 5 תחומים שכדאי להכיר

עולם ההייטק מציג פוטנציאל רב מאוד עבור מחפשי עבודה. מגוון סוגי המקצועות רחב, השכר גבוה, המשרות זמינות בכל הארץ, אפשרויות הקידום רבות ועוד. בפועל, מי שרוצה להיכנס לכך, חייב לשאול את עצמו במה להתמקד? מאחר שמדובר בסופו של דבר, על עולם טכני עם התמחויות מעשיות. לשם ההמחשה, אלה חמישה תחומים אפשריים ואטרקטיביים, של עבודה בהייטק:

NOC וניהול רשתות

ניהול רשתות הוא תחום התמחות קלאסי בעולם ההייטק. רשת האינטרנט מבוססת על טכנולוגיות רישות מתקדמות. כך גם רשתות פנימיות בעסקים ורשתות אלחוטיות. התקשורת דרך רשתות אלה חיונית לתפקוד השוטף של כמעט כל עסק. במקביל, אתגר הטיפול בכך גדול למדי. Network Operations Center או NOC, הוא מונח אשר מתאר פעילות שיטתית של ניטור רשתות. אם זה נשמע לכם מעניין, חפשו בלוח דרושים  nocותוכלו להתרשם מהמשרות שמוצעות בנושא זה בשטח. באמצעות NOC, מזהים בהקדם תקלות ושיבושים בפעילות רשתות, מגיבים לכך במהירות, חוקרים את מה שהתרחש, משפרים נהלים במבט לעתיד ועוד. זהו שרות, אשר עשוי להיות מיושם על ידי עובדים שכירים בתוך עסק גדול או כשרות חיצוני. NOC מתמודד באופן שוטף עם סיבוכים טכניים שונים בתחום הרישות, אך גם עם איומי אבטחה למיניהם. זאת, מאחר שהתקפות רבות מכוונות כלפי עסקים, דרך ערוץ הגישה העיקרי שיש לתוקפים כלפיהם – רשת האינטרנט ודרכה הרשת הפנימית של העסק.

תכנות

פיתוח תוכנה היה ונשאר תחום חשוב ביותר בהייטק. אולי התחום הבולט ביותר, מזה שנים. במסגרתו, מפתחים תוכנות חדשות כמוצר למכירה, משפרים ומעדכנים תוכנות קיימות, מפתחים אתרי אינטרנט עוד. אחד היתרונות השימושיים שלו למי שמתעניין בכך, הוא שניתן להתנסות בעצמכם בפיתוח תוכנה, די בקלות ובזול. משרות בתחום התכנות מחולקות בעיקר לפי שפות תכנות, מאחר שהמתכנתים מתמחים בשפות ספציפיות. המשרות כוללות גם היבט של וותק וניסיון ויש אפשרות בהמשך לעבוד כראש צוות. כמובן, קידום לכיוון כזה, כבר מכניס אלמנטים משמעותיים של ניהול, מעבר להיבטים הטכניים. כדאי לקחת בחשבון, שעולם פיתוח התוכנה תחרותי למדי. הדרישות גבוהות, שעות העבודה לעתים קרובות ארוכות. העבודה עשויה להיות שוחקת מאוד. כך שזה לא בדיוק כמו לשבת בבית בסוף שבוע ולפתח לעצמכם בנחת משחק מחשב חביב.

במה אפשר לעבוד בהייטק? 5 תחומים שכדאי להכיר

בדיקות תוכנה

לצד עולם פיתוח התוכנה, ישנו תחום חשוב של בדיקות תוכנה. תחום זה ידוע גם כ-QA (Quality Assurance) והוא חיוני, בכדי להבטיח שהתוכנות שמפתחים עובדות כראוי. מקצוע זה מתאפיין בכך שתמיד ישנו ביקוש, ברמה כזו או אחרת. המשכורות עשויות להיות נמוכות ביחס לפיתוח תוכנה, אך הן עדיין גבוהות יחסית.

הנדסת חומרה

למרות הדגש הגדול על תוכנה, חומרה היא עדיין דבר הכרחי בעולם ההייטק. למעשה, בלי חומרה אי אפשר – תוכנה לא פועלת "באוויר", אלא רק על גבי חומרה. מקצועות בתחום זה קרובים יותר לעולם האלקטרוניקה והם כוללים הכשרות כמו הנדסאי ומהנדס.

ניהול מחשוב

כשם שחומרה דרושה תמיד לשם תפקוד המחשוב, כך דרושות בכלל מערכות מחשוב רבות ומורכבות. מערכות אלה, מחייבות הסתייעות בצוות אשר ינהל אותן ביעילות. מי מנהל את הצוות עצמו? איש מקצוע זה ידוע בחו"ל במונח CIO (Chief Information Officer) או CTO (Chief Technology Officer). בישראל מוכר ונפוץ מאוד גם המונח מנמ"ר (מנהל מחשוב ראשי).

לסיכום

יש עוד אפשרויות רבות מאוד למקצועות מעניינים בהייטק. אם תיקחו את הזמן להכיר אותם, תגלו עולם רחב ומעניין ותבינו טוב יותר, מה מתאים לכם כעתיד מקצועי.

 

המאמרים שלנו

נגישות