גם כשלומדים לתואר ראשון אפשר לעבוד כעצמאיים – ולהרוויח טוב!

תקופת הלימודים האקדמיים היא אחת התקופות היפות והתוססות בחיים של כל אדם צעיר וכוללת רכישת ידע מעניין וחשוב, היכרות עם אנשים חדשים ומעניינים, חיים עצמאיים מחוץ לבית והרבה מאד בילויים על הדרך. יחד עם זאת, אין ספק כי מדובר על תקופה עם לא מעט אתגרים, החל מהקושי הלימודי, דרך הצורך ללמוד איך מתנהלים באופן עצמאי ועד לאתגרי תחבורה שונים. יחד עם זאת, אין ספק שהאתגר הגדול ביותר עבור כל סטודנט בארץ הוא האתגר הכלכלי, כאשר הקושי לשלב בין העבודה ללימודים וכן הקושי למצוא עבודה מכניסה שתתאים ללוח הזמנים הצפוף בהחלט הופכים את העניין למורכב הרבה יותר. מרבית הסטודנטים בשלב הזה מחפשים פתרונות יצירתיים ולמען האמת זה לא תמיד עובד כמו שצריך כאשר אחת האפשרויות הנוחות והמשתלמות ביותר שקיימות למרבה ההפתעה, זה משהו שאף אחד לא חושב עליו ולא שוקל. אנחנו מדברים על עבודה בתור עצמאיים במהלך התואר, ואם זה משהו שגם אתם לא ממש הקדשתם לו מחשבה עד כה, אנחנו רוצים להסביר איך זה עובד ולמה מדובר בצעד חכם ומושכל.

איך מתחילים?

ובכן – הצעד הראשון כדי לעשות את הדבר הזה הוא ככל הנראה המפחיד ביותר, אבל למען האמת הוא פשוט וקל. צריך לזכור שעל מנת לקבל הכנסות באופן חוקי עליכם לדווח על כך למס הכנסה ומע"מ וכדי לעשות זאת צריך לפתוח תיק עוסק. אנו ממליצים בשלב הראשון על פתיחת עוסק פטור, מה שיפטור אתכם מתשלום מע"מ עד לגובה הכנסות מסוים. לגבי הפתיחה של התיק, מדובר בתהליך לא מסובך כלל שאפשר לסיים בתוך חצי יום או יום לכל היותר ומרגע שסיימתם ופתחתם תיק עוסק פטור, אתם רשאים להתחיל לעבוד ולקבל כסף על העבודה שלכם ויכולים להנפיק קבלות וחשבוניות.

במה אפשר לעבוד?

ובכן, זה השלב בו אתם צריכים לפתוח את הראש, לצאת מהקופסה ולהבין במה אתם טובים ועל מה אנשים ישמחו לתת לכם כסף. יש כאלו שיכולים לכתוב מהר וטוב ויציעו שיעורי כתיבה, אחרים מתמחים באומנות מסוימת כמו נגינה או ריקוד ויוכלו לקבל אותה, ואפשר אפילו לבשל מהבית ולמכור את האוכל שלכם לאנשים. האפשרויות הן אינסופיות ואתם לא מוגבלים רק לרעיון אחד.

גם כשלומדים לתואר ראשון אפשר לעבוד כעצמאיים - ולהרוויח טוב!

למה לעבוד בתור עצמאי?

בראש ובראשונה אתם צריכים להבין שבתור עצמאיים ההכנסות שלכם אינן מוגבלות באופן תיאורטי. כלומר, ככל שתשקיעו בשיווק, תתמקצעו ותבנו לעצמכם שם, תוכלו להגדיל את העבודה, את כמות הלקוחות ואת ההכנסות. מעבר לכך, קחו בחשבון שעבודה עצמאית, קשה ומאתגרת ככל שתהיה היא כזו שאתם תוחמים אותה לפי הצרכים שלכם. זה נוח בכל שלב בחיים, אבל במיוחד בתקופת הלימודים בה יש לכם מחויבות גדולה לתואר.

למה חשוב לעבוד על פי חוק?

שימו לב כי קבלת הכנסה ללא תשלום מיסים היא עבירה על החוק (על פי הנתונים, אחוז גבוה של אנשים שעובדים בשחור מעורבים בהעלמת מס). רשויות המס עושות ביקורות תקופתיות ואם תעבדו באופן לא חוקי ויעלו עליכם, אתם צפויים לתשלום רב של קנסות ואפילו מסתכנים בעונש מאסר. כמו כן, חשוב לדעת שהרבה מאד לקוחות יירתעו ולא ירצו לעבוד בלי לקבל קבלה על הכסף שהם שילמו, מה שאומר שזה בהחלט מגביל אתכם ולא יאפשר לכם לממש את הפוטנציאל שלכם.

הקפידו לעשות זאת באופן מסודר, להוציא קבלות ולדווח על ההכנסות וההוצאות שלכם בזמן לרשויות השונות. מדובר באחת האפשרויות הטובות ביותר עבור סטודנטים ואנו בהחלט ממליצים לנסות ולקפוץ למים העמוקים. הרבה בהצלחה!

המאמרים שלנו

נגישות