לימודים באירופה: כל הדרכים לחסוך בעלויות

צעירים ישראלים רבים המעוניינים לרכוש השכלה וללמוד באחד מהמוסדות האקדמיים כאן בארץ, מגלים מהר מאד כי הלימודים כאן אצלנו הם פעמים רבות בלתי אפשריים מבחינה כלכלית. שכר הלימוד שהוא גבוהה אפילו באוניברסיטאות, יוקר המחייה שמקשה על סטודנטים לשלם את החשבונות מדי חודש והעובדה כי קשה לשלב עבודה במקביל ללימודים והעלויות הגבוהות של התניידות ללימודים – כל אלו מקשים בהחלט על הסטודנט הישראלי. בדיוק בגלל זה רבים בוחרים באפשרות הנוחה של לימודים באירופה כאשר היא אקטואלית, ונראה שזה בהחלט נוח יותר מבחינה כלכלית (וזה עוד לפני שדיברנו על תנאי הקבלה במסלולי לימוד מובילים שהם נוחים משמעותית מאלו כאן בארץ). אך עם זאת, מי שחושב שללמוד באירופה אומר שאין דאגות כלכליות כלל, טועה לחלוטין. גם סטודנטים באירופה ובכלל במדינות זרות צריכים להיות מחושבים כלכלית ולחסוך, ואנחנו רוצים לתת כמה רעיונות לדרכים בהן ניתן לעשות זאת בצורה טובה.

זכאים לדרכון פורטוגלי? הוציאו אחד בהקדם האפשרי

כיום ישנם ישראלים רבים שזכאים לדרכון פורטוגלי עקב השורשים של אבותיהם במדינות ערב וגירוש ספרד. אם יש לכם שם משפחה ספרדי, אנו ממליצים בחום לפנות למשרד שמתמחה בתחום הספציפי הזה ולברר את זכאותכם לדרכון. מדובר אומנם על תהליך שעולה כמה שקלים, אבל זה בהחלט משתלם אם אתם מתכננים ללמוד באירופה. חשוב לדעת שיש הרבה מוסדות שמעניקים לימודים בחינם לאזרחי אירופה, וגם במקרה שלא התשלום יהיה כנראה נמוך הרבה יותר ובאופן כללי תהיו זכאים להרבה מאד הטבות בגלל הדרכון האירופאי.

בררו לגבי מלגת תלמידים זרים

חשוב מאד לדעת כי יש הרבה מוסדות אקדמיים באירופה שמעודדים תלמידים מרחבי העולם לבוא ללמוד אצלם. הם עושים זאת בכל מיני דרכים שונות ואחת הדרכים היא הענקת מלגות לסטודנטים זרים. לפעמים אפשר לקבל את המלגה בלי שום תנאי נוסף ולעתים יש לעשות כל מיני צעדים על מנת לקבל את הכסף, אבל בכל מקרה זה משהו שמומלץ מאד לברר לגביו ואפשר לעשות זאת עוד לפני שתתחילו את הלימודים בפועל.

דיור מסובסד לסטודנטים

יכול מאד להיות שחלק מהסיבות בגינן בחרתם ללמוד באירופה, הוא היחס המצוין של המדינות השונות לסטודנטים. מרבית מדינות האיחוד האירופי מציעות הרבה מאד הטבות לתלמידים ובדרך כלל ישנה הטבה משמעותית של דיור במחירים נוחים או מסובסדים. כדאי מאד לברר לגבי האפשרות הזאת כבר בשלב הראשון ויכול להיות שתגלו שלא מדובר בדירת החלומות שלכם בחלק מהמקרים, אבל המחיר יהיה נמוך משמעותית ולעתים זה בהחלט שווה את זה.

לימודים באירופה: כל הדרכים לחסוך בעלויות

מצאו עבודה מכניסה שיש לכם יתרון בה

נכון שבתור זרים לא תמיד יהיה לנו קל למצוא עבודות טובות כמו אלו שיכולים למצוא המקומיים, אבל לפעמים הזרות הזו היא דווקא לטובתנו. כך למשל, ישנן מדינות רבות באירופה בהן מרבית האנשים לא מדברים אנגלית ולא שולטים בשפה. במדינות כאלו יש דרישה גבוהה למדי למורים לאנגלית לילדים צעירים או למתרגמים לחברות שונות. אם תצליחו למצוא עבודה כזו תוכלו להכניס כמה שקלים נוספים מדי חודש ולהפוך את השהות שלכם במהלך הלימודים לנוחה הרבה יותר. אגב, שווה בהחלט לחפש משרות כאלו עם שעות נוחות כי מן הסתם יהיה לכם קשה לעבוד סביב השעון כשאתם צריכים להשקיע את המרץ שלכם בלימודים.

אם כך, הבאנו כאן שלושה רעיונות איך אפשר לחסוך בעלויות כשאתם לומדים באירופה. אם תדאגו לדברים הללו מרגע ההגעה שלכם למדינה תוכלו בהחלט להנות מתקופה לימודים נוחה מבחינה כלכלית. בהצלחה!

המאמרים שלנו

נגישות