השלמת בגרויות לחיילים משוחררים: מה חשוב לדעת?

השלמת בגרויות לחיילים משוחררים

אחד המפתחות להצלחה בחיים הוא לימודים אקדמיים. הם לא המפתח היחיד כמובן אבל למי שמתאים ויכול לעמוד בזה, מומלץ לשאוף לשם. בשביל להתקבל ללימודים משמעותיים שהם בסיס לקריירה מצליחה, כמעט בטוח שתצטרכו להציג שילוב של תעודת בגרות טובה עם ציון פסיכומטרי. בכל מקרה, שניהם מהווים תנאי סף לקבלה לכל לימודים גבוהים כאשר קיימים מספר חריגים פה ושם.

השלב הנכון להשלמה של ציוני הבגרות, השלמת הבגרות או אפילו לימוד לבגרות בפעם הראשונה, היא מיד אחרי סיום הצבא. זוהי תקופה בה אתם מחפשים את הכיוון בחיים, וזוהי גם תקופה בה אתם עדיין צעירים ורעננים בראשכם ויכולים מאד להצליח.

בואו נראה מה הן האפשרויות העומדות בפניכם להשלמת הבגרויות לאחר הצבא.

בגרות אינטרנית או אקסטרנית

קיימים שני סוגים של בגרויות לפי משרד החינוך:

  • בגרות אינטרנית – זוהי בחינת הבגרות אשר ניגשים אליה מבית ספר תיכון רגיל. היא כוללת ציון המשקלל את הבחינה ביחד עם הציון שניתן על יתר שנת הלימוד. מי שלמד וניגש לבגרות בתיכון ורוצה להשלים או לשפר את ציוני הבגרות, נחשב לנבחן 'אינטרני'. עליו לפנות לבית הספר בו למד ולתאם את הבחינות.
  • בגרות אקסטרנית – כל מי שניגש לבגרות בפעם הראשונה ללא לימודים בבית ספר תיכון רגיל, נחשב לתלמיד 'אקסטרני'. הפניה הראשונית תהיה למשרד החינוך במקום מגוריכם ובקשה לפתיחת תיק נבחן אקסטרני.

כיצד נלמד לבגרויות לאחר הצבא?

את הלימוד עצמו ניתן לערוך בכמה דרכים שונות:

  • לימוד עצמי – עליכם לחשוב טוב האם אתם טיפוסים המסוגלים להשתלט על חומר רב בכוחות עצמכם. יכול להיות שבתיכון לא למדתם מספיק מפני שהלימודים בכיתה היו איטיים או משעממים מידי. נסו להבין גם כמה המוטיבציה שלכם לאחר הצבא גבוהה ועשויה לעזור לכם להתמיד בלימוד עצמי.
  • המרכז להשלמת השכלה – זהו מוסד באישור משרד החינוך הקיים בערים וישובים רבים. שם תוכלו ללמוד באופן מסודר לבגרויות. מידע נוסף לגבי הקורסים תוכלו למצוא ביחידה להכוונת חיילים משוחררים.
  • בית ספר פרטי – זוהי אפשרות יקרה יותר אבל יכול להיות שגם טובה. בתי ספר פרטיים מציעים מגוון קורסים אשר תפורים בדיוק לבחינת הבגרות. הקורסים הללו כוללים עזרי לימוד עדכניים, מורים מצטיינים ושעות תרגול מובנות בקורס עצמו.
  • תכנית עתידים לתעשייה – זוהי אפשרות טובה למי שמגיע מרקע של מצוקה כלכלית בגינה הבגרות שלו לא מספקת ללימודים טכנולוגיים. מדובר במכינה מיוחדת אשר מלווה את אותם חיילים משוחררים הזקוקים לעזרה כלכלית והכוונה אישית ומציעה להם בדיוק את זה. התוכנית מיועדת למקצועות ההנדסה והטכנולוגיה בלימודים בטכניון.

הטבות שונות ללימודים תוכלו למצוא בפיקדון לחיילים משוחררים אשר מיועד בין היתר להשלמת בגרויות. קורסים פרטיים רבים נותנים אף הם הנחות לחיילים. נוסף לזה קיימת תכנית אשר נקראת 'מימדים' אשר תוכל לתת עזרה בהתאם לתנאים וצרכים מסויימים.

הצעד של השלמת בגרויות יכול להיות לא פשוט לעיתים. יחד עם זאת, קיימות הרבה אפשרויות שונות המקלות על מי שמוכן להתאמץ, להשקיע ולהרוויח לאחר מכן. בהצלחה!

המאמרים שלנו

נגישות